Parafia Stawiski

Avatar główny

Program profilaktyczny "Cukierki"

Każdy kto zajmuje się, bądź tylko interesuje wychowaniem dzieci, zastanawia się jak je ustrzec przed piciem alkoholu, paleniem papierosów, narkotyzowaniem się, czy też innymi równie zgubnymi zainteresowaniami i zachowaniami. Wiek dzieci, którym proponuje się używki ciągle obniża się, tzn. sprzedający szukają kupców wśród coraz to młodszych grup. Wykorzystując dziecięcą ufność i ciekawość „producenci” starają się, by ich „towar” wyglądał jak najbardziej niewinnie i atrakcyjnie.

Z uwagi właśnie na te argumenty, powstała bajka i program profilaktyczny dla dzieci najmłodszych, by w sposób przystępny dla młodych wiekiem i utrwalony zabawą – doświadczeniem, uprzedzić fakty i nie dopuścić do niebezpieczeństwa sięgnięcia po jakikolwiek środek zmieniający świadomość.

Pani psycholog Małgorzata Zysik z Ośrodka Edukacji Społecznej Wspomaganie Rozwoju i Profilaktyki z Zambrowa przeprowadziła zajęcia oparte na bajce p. Agnieszki Grzelak „Cukierki” w Szkole Podstawowej w Stawiskach filia w Budach Stawiskich i filii w Jurcu Szlacheckim oraz Szkole Podstawowej w Porytem i filii w Dzierzbi.

Głównym zadaniem tego programu było przybliżenie podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych oraz uczenie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu. Dzieci poznały bohaterów bajki "Cukierki", rozmawiały o opisanych wydarzeniach i postaciach, tworzyły do niej ilustracje.W czasie zabawy mogły poczuć smak odtrącenia i próbowały nazwać swoje uczucia z tym związane, co pozwoliło zrozumieć dzieciom mechanizm powstawania uzależnień i sposoby przeciwdziałania.

W trakcie zabawy poznały moc uzależnienia próbując przerwać nić, symbolizującą uzależnienie. Wiedzą już, że można się uzależnić od różnych "cukierków": narkotyków, papierosów, alkoholu, dopalaczy, ale wiedzą też jak mogą tego skutecznie uniknąć.

Dodatkowo w szkole w Porytem zrealizowano Program profilaktyczny " TAK CZY NIE".

Celem programu było dostarczenie wiedzy na temat uzależnień, kształtowanie postaw sprzyjających podejmowaniu racjonalnych decyzji związanych z używaniem środków uzależniających oraz ćwiczenie praktycznych umiejętności umożliwiających obronę własnych praw ze szczególnym uwzględnieniem asertywnego mówienia NIE.

Program dostarczył dzieciom informacji o substancjach szkodliwych dla zdrowia oraz przybliżył wzorce postępowania, w których nie ma miejsca na alkohol, papierosy ani narkotyki.

2012-03-19 12:27 Opublikował: Jarosław Laskowski
Autor treści: Organizatorzy

Copyright © 2009-2024 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.