Parafia Stawiski

Avatar główny

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

W sobotę 22 stycznia 2011 r. rozpoczęła się V edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, która potrwa do 29 stycznia.

O kampanii

W tym roku Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy organizowany jest wraz z magazynem „Glamour” pod hasłem „Piękna, bo zdrowa”. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości kobiet na temat choroby. W obchody Tygodnia zaangażowały się: Anna Dereszowska, Katarzyna Glinka, Anna Wendzikowska, Marzena Sienkiewicz, Agnieszka Popielewicz i Edyta Jungowska. Patronat nad inicjatywą objęły instytucje takie jak: Polski Czerwony Krzyż, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologiczne. W ramach przygotowań do obchodów Kwiat Kobiecości organizuje spotkanie dla 100 kobiet pracujących w Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. Osoby uczestniczące w wydarzeniu będą miały możliwość wysłuchania historii Idy Karpińskiej, która wygrała walkę z chorobą, a także przemówienia ginekologa doktora Jacka Tulimowskiego na temat przyczyn raka szyjki macicy oraz dostępnych form profilaktyki.

W Warszawie od 22 do 24 stycznia w Centrum Handlowym Blue City oraz od 25 do 27 stycznia w Centrum Handlowym Targówek osoby zainteresowane problemem raka szyjki macicy będą mogły odwiedzić stoiska - „miasteczka kobiece”. Będzie można tam uzyskać informacje na temat choroby oraz dostępnych form profilaktyki. Ponadto, kobiety będą miały szansę skorzystać z porad dietetyka, stylistki oraz wizażystki. W podstawionych pod centra handlowe cytomammobusach kobiety będą miały możliwość wykonać bezpłatne badania mammograficzne pod okiem lekarzy i pielęgniarek - Połączenie edukacji na temat raka szyjki macicy, profilaktyki, zasad prawidłowego odżywiania i elementów wizażu wpisuje się w hasło tegorocznej edycji Tygodnia „Piękna, bo zdrowa”mówi Ida Karpińska, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy Kwiat Kobiecości. Dla młodych dziewczyn zdrowie powinno być priorytetem, a dbanie o nie – koniecznością - dodaje.

Zwieńczeniem obchodów Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy będzie gala podsumowująca, która odbędzie się 31 stycznia 2011 r. w Velvet Bar w Złotych Tarasach. Podczas spotkania zostaną wręczone statuetki – symboliczne „Perły Mądrości” – osobom i instytucjom zaangażowanym w edukację społeczną na temat raka szyjki macicy.

O problemie

Rak szyjki macicy, po raku piersi, jest drugim najczęściej atakującym młode kobiety nowotworem. Z jego powodu co dwie minuty na świecie umiera jedna kobieta. W kraju każdego dnia o chorobie dowiaduje się 10 Polek, 5 z nich umiera.

Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny, ani uwarunkowany genetycznie, jest skutkiem zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV 16 i 18, które odpowiadają za 70% przypadków raka szyjki macicy. Kolejne co do częstości zakażeń to typy HPV 45, HPV 31 i HPV 33, które są odpowiedzialne za kolejne 10 % przypadków choroby. Najczęściej chorują i umierają kobiety w przedziale wiekowym 49 – 54 lata. W ostatnich czasie odnotowano wzrost zachorowalności wśród młodszych kobiet w przedziale wiekowym 34 – 44 lata.

Wirus HPV ma wysoki potencjał zakaźny. Infekcja ta jest jedną z najpowszechniej występujących na świecie chorób przenoszonych drogą płciową. Do zakażenia może dojść nawet poprzez kontakt ze skórą okolic intymnych partnera. Wszystkie aktywne seksualnie kobiety są narażone na zakażenie wirusem HPV. Szacuje się, że u ok. 80% kobiet w ciągu całego ich życia dochodzi do infekcji HPV.

Profilaktyką pierwotną są szczepienia, których skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych, prowadzonych od momentu zaszczepienia pierwszych kobiet. Długotrwała ochrona przed zakażeniem, czyli utrzymywanie się przeciwciał w organizmie, którą zapewnia szczepionka, jest szczególnie istotna dla nastolatek i młodych kobiet. U nich zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV mogą występować wielokrotnie w ciągu całego życia. Profilaktyka wtórna to cykliczne badania cytologiczne. Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy gwarantuje bezpłatne badania cytologiczne dla każdej kobiety raz na trzy lata między 25. a 59. rokiem życia. Optymalną formą ochrony przed rakiem szyjki macicy jest połączenie profilaktyki pierwotnej oraz wtórnej.

Do tej pory w Polsce nie przeprowadzono dokładnych badań farmakoekonomicznych na temat leczenia raka szyjki macicy. Estymowane koszty wahają się w okolicach 6 000 do 20 000 zł, koszt leczenia zależy od stadium choroby, obejmuje m.in. histerektomię i chemioterapię oraz naświetlania .

2011-01-25 12:21 Opublikował: Jarosław Laskowski
Autor treści: Organizatorzy

Copyright © 2009-2024 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.