Parafia Stawiski

Avatar główny

Zasady ochrony drobiu przed grypą ptaków

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kolnie w związku trudną sytuacją epidemiologiczną związaną z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w załączeniu przekazuje zasady ochrony drobiu przed ptasią grypą z prośbą o rozpowszechnienie informacji wśród hodowców drobiu prowadzących działalność na terenie powiatu kolneńskiego. Do dnia 21.04.2021 r. potwierdzono 202 ogniska ptasiej grypy podtypu H5N8 wśród drobiu na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w 2021 r .

Grypa ptaków (AI - Avian influenza), dawniej pomór drobiu (FP - Fowl plaque), należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%.

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany:

  1. kury i indyki - duża wrażliwość na zakażenie, występowanie klinicznej postaci choroby;
  2. kaczki i gęsi - wrażliwość na zakażenie wszystkimi szczepami wirusa Al, ale tylko niektóre bardzo zjadliwe wirusy wywołują kliniczną postać choroby. Drób wodny uważa się za potencjalny rezerwuar i źródło wirusa dla drobiu;
  3. perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy - wrażliwość podobna jak u kur i indyków;
  4. strusie - u strusi występują objawy oddechowe i nerwowe, biegunka, osłabienie i upadki 20-30%. Emu jest mniej wrażliwe, nie występują objawy kliniczne ani upadki;
  5. ptaki trzymane w klatkach, włączając papugowate i śpiewające - wirusy Al izolowane na całym świecie od dzikich i egzotycznych ptaków nie były dotąd stwierdzane u ptaków trzymanych w klatkach.

Katarzyna Waszkiewicz
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kolnie

Załączniki

  1. Zasady ochrony drobiu przed grypą ptaków
2021-04-27 13:29 Opublikował: Jarosław Laskowski

Copyright © 2009-2023 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.