Parafia Stawiski

Avatar główny

Konferencja w GOKIS w Stawiskach w sprawie ogłoszenia przetargów na budowę odcinków drogi S61

6. lutego br. w naszym miasteczku miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia Stawiski stały się na chwilę głównym ośrodkiem politycznym w skali województwa podlaskiego, o czym świadczy fakt pojawienia się przedstawicieli lokalnych telewizji oraz rozgłośni radiowych.W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stawiskach odbyła się bowiem konferencja rządowa, podczas której doszło do podpisania aktu skierowania do etapu postępowań przetargowych na budowę dwóch odcinków Via Baltici, czyli drogi ekspresowej S61.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele polskiej sceny politycznej. Wśród nich byli posłowie na Sejm Bernadetta Krynicka, Kazimierz Gwiazdowski, Lech Antoni Kołakowski, Wojciech Kossakowski, a także Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk oraz pełniący obowiązki dyrektora oddziału GDDKiA w Białymstoku Maciej Gorysz. Na konferencję przybyli również samorządowcy, tj. Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski, Burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski,Burmistrz Kolna Andrzej Duda, Wójt Gminy Mały Płock Józef Dymerski, Wójt Gminy Grabowo Andrzej Piętka oraz przedsiębiorcy z terenu Gminy Stawiski, jak również przedstawiciele Rady Miejskiej w Stawiskach na czele z Przewodniczącym Józefem Zalewskim oraz zainteresowani mieszkańcy Gminy Stawiski.

Zebranych przywitał Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski, następnie głos zabrał Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, podkreślając przy tym, jak ważną rolę odgrywa obecnie droga nr 61, stanowiąca główny łącznik z krajami północno-wschodniej Europy. Przedstawił również po krótce procedury związane z budową S61, a także zaakcentował osiągnięcia dotychczasowego rządu w rozwijaniu komunikacji drogowej oraz kolejowej województwa podlaskiego.

Wypowiedzi Ministra wtórowali kolejno Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit, a także zebrani posłowie oraz Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski.Wspomnieli również o wielkich trudach i ciężkiej pracy, które pozwoliły dotrwać do tak zaawansowanego etapu przygotowań do budowy drogi ekspresowej S61. Wyrazili jednocześnie nadzieję na jak najszybszą realizację inwestycji, która bez wątpienia przyczyni się do rozwoju ściany wschodniej w Polsce.

Punktem kulminacyjnym konferencji był moment podpisania przez ministrów resortu aktu skierowania do etapu postępowań przetargowych na zadania nr 5 i 6 części Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna a następnie przekazania go na ręce Dyrektora GDDKiA. W związku z tym przetargi powinny być rozstrzygnięte w ciągu kilku miesięcy. Zadanie numer 5 obejmuje budowę drogi od węzła Kolno, zlokalizowanego niedaleko miejscowości Kisielnica, do Stawisk (18km), zaś zadanie 6 zawiera budowę arterii od Stawisk do Szczuczyna (16km).Droga ekspresowa S61 ma w założeniu prowadzić od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa polskiego z Republiką Litewską.

Czas pokaże, kiedy nam, mieszkańcom gminy Stawiski, będzie dana możliwość dotarcia do Warszawy dwupasmową drogą ekspresową na całej długości trasy. Miejmy nadzieję, że stanie się to dość szybko. Dyrektor GDDKiA przewiduje bowiem zakończenie prac na całym odcinku od Ostrowi do Szczuczyna na 2021r. Nigdy zatem nie było tak blisko od realizacji „drogi z prawdziwego zdarzenia” w pobliżu naszych Stawisk.

O konferencji na antenie TVP 3 Białystok: OBIEKTYW: 06.02.2017, GODZ.18:30

2017-02-07 07:35 Opublikował: Jarosław Laskowski
Autor treści: Bagiński Łukasz

Copyright © 2009-2023 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.