Parafia Stawiski

Avatar główny

W Stawiskach odbyły się uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Wyjątkową, wojskową oprawę miały uroczystości w Stawiskach zorganizowane z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbyły się 5 listopada. Mimo nienajlepszej pogody udział w nich wzięło wielu mieszkańców, przedstawicieli instytucji i organizacji, służb mundurowych i władz różnego szczebla.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom, a w sposób szczególny żołnierzom, bo to właśnie dzięki ich obecności możemy obchodzić tę ważną rocznicę i narodowe święto w tak wyjątkowy i godny sposób – mówi Agnieszka Rutkowska Burmistrz Stawisk. – Właśnie dlatego naszą gminną tradycją jest organizowanie tych uroczystości w niedzielę przed 11 Listopada.

Tradycyjnie już w scenariuszu obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Stawiskach znalazły się punkty: zbiórka przed remizą OSP, przemarsz do kościoła Parafialnego w Stawiskach, Msza św. oraz przemarsz pod Pomnik Niepodległości Ojczyzny. Uczestnicy maszerowali z flagami, każdy otrzymał też kotylion przygotowany przez Społeczność Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

Główna część uroczystości odbyła się w centrum Stawisk przy pomniku, a rozpoczęła się od złożenia meldunku, podniesienia flagi państwowej na maszt oraz odegrania hymnu państwowego. Kompanię honorową pod dowództwem St. Chorążego Sztabowego Dariusza Kurzątkowskiego wystawił Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim; oprawę muzyczną wykonała Orkiestra Wojskowa w Giżycku, której tamburmajorem jest starszy chorąży sztabowy Krzysztof Augustyniak; asystę przy Pomniku Niepodległości Ojczyzny wystawiła jednostka wojskowa w Kolnie.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili Agnieszka Rutkowska Burmistrz Stawisk, Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm RP, Marek Komorowski Senator RP, Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego i Karol Pieloszczyk Wicestarosta Kolneński. Wszyscy podkreślali historyczne znaczenie odzyskania niepodległości przez Polskę. Mówili o bohaterskich czynach naszych przodków, którzy walczyli o suwerenność kraju, i o konieczności pielęgnowania patriotyzmu. Nie zabrakło słów uznania dla organizatorów uroczystości.

- Jak zwykle oprawa dzisiejszych uroczystości budzi podziw i wzruszenie, pozwala też odkrywać nowe oblicza patriotyzmu - mówił Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Po przemówieniach kapitan Renata Ciborowska odczytała Apel Pamięci, a po odczytaniu Apelu Kompania Honorowa oddała salwę Honorową. Następnie 14 delegacji złożyło kwiaty i znicze pod Pomnikiem Niepodległości Ojczyzny.

Po złożeniu ostatniego wieńca wybrzmiał utwór „ŚPIJ KOLEGO”, a następnie Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Po odprowadzeniu sztandaru wojskowego przez kompanię honorową, dowódca uroczystości kapitan Karol Socik złożył meldunek o zakończeniu uroczystych obchodów w Stawiskach 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystości odbyły się z udziałem pocztu sztandarowego Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim oraz pocztów sztandarowych: Związku Walki Zbrojnej z Kolna; Gminy Stawiski; Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach; Ochotniczych Straży Pożarnych ze Stawisk, Porytego, Dzierzbi, Wysokiego Małego, Jurca Włościańskiego i Karwowa oraz pocztu flagowego wystawiony przez OSP Stawiski.

Okolicznościowe listy przesłali Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel oraz Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, którzy nie mogli uczestniczyć w obchodach w Stawiskach.

Relacje z wydarzenia dostępne są na:

podlaskie.eu
>> Fotogaleria <<

Załączniki

  1. List Posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Jurgiela
  2. List Posła na sejm RP Jarosława Zielińskiego
2023-11-10 16:19 Opublikował: Jarosław Laskowski

Copyright © 2009-2024 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.