Parafia Stawiski

Avatar główny

W Stawiskach uczczono 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

W niedzielę 6 listopada mieszkańcy Gminy Stawiski i licznie przybyli zaproszeni goście wspólnie oddali hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Uroczystości na placu w centrum miasta rozpoczęto od inauguracyjnego podniesienia flagi na maszt, który sfinansowany został w ramach projektu „Pod Biało- Czerwoną”, w którym gmina Stawiski, głosami swoich mieszkańców, zdobyła pierwsze miejsce w kraju.

Zanim jednak, biało – czerwona zaczęła łopotać na nowym maszcie w centrum Stawisk uczestnicy gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyli we Mszy św. w Kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach. Po wspólnej modlitwie, tradycyjnie już poczty sztandarowe, zaproszeni goście i mieszkańcy Stawisk z biało – czerwonymi flagami przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości Ojczyzny.

- Na kilka dni przed Narodowym Świętem Niepodległości spotkaliśmy się, by razem oddać hołd naszym przodkom, zarówno tym, którzy wywalczyli nam wolność, jak i tym, którzy wielokrotnie toczyli boje o jej utrzymanie – mówiła Agnieszka Rutkowska Burmistrz Stawisk. - To wielkie święto przypomina nam dzieje naszego narodu, ale też skłania do refleksji nad współczesnym patriotyzmem. Poczujmy dziś razem dumę, radość, ale też odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość Polski.

Cytując słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który powiedział: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”, Pani Burmistrz Stawisk podkreślała, że dziś obowiązkiem Polek i Polaków jest nie tylko pamiętać, ale też budować i umacniać wspólnotę, podejmować mądre i dobre decyzje, realizować potrzebne projekty i inwestycje, bo przecież to, co dzieje się w rodzinach i w małych ojczyznach buduje obraz Polski.

- To my dziś tworzymy naród i budujemy naszą przyszłość. Z szacunku do przodków i przyszłych pokoleń, i z miłości do Polski, róbmy to mądrze i odpowiedzialnie – podkreślała pani Agnieszka Rutkowska Burmistrz Stawisk.

Uczestnicy gminnych uroczystości usłyszeli też patriotyczne przemówienia wygłoszone przez: Adama Andruszkiewicza Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jarosława Zielińskiego Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Marka Komorowskiego Senatora Rzeczpospolitej Polskiej, Krzysztofa Jurgiela Posła do Parlamentu Europejskiego i Marka Olbrysia Wicemarszałka Województwa Podlaskiego. List Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusza Piontkowskiego odczytał Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski.

Po przemówieniach odczytany został Apel Pamięci, a Kompania Honorowa oddała salwę Honorową. Następnie liczne delegacje, w tym m.in. przedstawiciele Rządu RP, Parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla, Radni i Sołtysi z Gminy Stawiski, przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy, druhowie z OSP, Seniorzy, Przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich i organizacji pozarządowych i harcerze złożyli wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości Ojczyzny.

Jak podkreślali uczestnicy tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Stawiskach, uroczystość, jak zawsze, była doskonale przygotowana. Warto podkreślić, że Kompanię Honorową pod dowództwem porucznika Karola Socika wystawił Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim, a uroczystość uświetniła Orkiestra Wojskowa z Giżycka, której tamburmajorem jest starszy chorąży sztabowy Krzysztof Augustyniak. Dowódcą uroczystości był major Paweł Piekarski, który na rozpoczęcie i na zakończenie uroczystości składał meldunki Dowódcy Garnizonu Orzysz w zastępstwie majorowi Arturowi Bosińskiemu.

>> FOTOGALERIA <<

Relacje z wydarzenia można obejrzeć:

www.narew.info
bialystok.tvp.pl
www.radio.bialystok.pl
podlaskie.eu

Załączniki

  1. List Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego do mieszkańców Gminy Stawiski
  2. List Posła na Sejm RP Jarosława Zielińskiego
2022-11-07 15:13 Opublikował: Jarosław Laskowski

Copyright © 2009-2023 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.