Parafia Stawiski

Avatar główny

Kleszcze atakują!

Wiosna oraz miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystaniu z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru. Zwiększa się tym samym ryzyko pokąsania przez kleszcze, które mogą przenosić groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki.


Gdzie można spotkać kleszcze?

Kleszcze występują na terenie całej Polskiszczególnie w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Lubią żyć w miejscach porośniętych trawą lub krzewami i tam najczęściej uprzykrzają nam życie. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści - z tego powodu są niewidoczne. Żywią się krwią zwierząt i ludzi.

Kleszcze mogą przytwierdzać się do różnych części ciała człowieka, często do ukrytych i owłosionych (np. pachy, pachwiny). Małe rozmiary kleszczy i obecność w ich ślinie substancji znieczulających sprawiają, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania.

Aktywność kleszczy rozpoczyna się najczęściej wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Co ciekawe, zwiększa się wraz z rosnącą temperaturą i wilgotnością otoczenia.

Jak chronić się przed kleszczami?

Ryzyko kontaktu z kleszczami można ograniczyć poprzez noszenie długich spodni, koszul z długim rękawem, stosowanie preparatów odstraszających. Wybierając jasną odzież, szybciej i łatwiej można dostrzec kleszcza.

Należy również pamiętać, by po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładnie obejrzeć całe ciało. Ważne, by wstępne oględziny wykonać jeszcze przed wejściem do domu. Kleszcze przyniesione w ubraniu potrafią przeżyć w domowych warunkach wiele miesięcy. Następnie należy obejrzeć również zakryte części ciała, przejrzeć włosy u dzieci. Po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć.

Sanepid i GIS przypominają, że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony, to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Jeżeli pojawią się niepokojące objawy:

  • osłabienie,
  • ból głowy,
  • gorączka,
  • ból mięśni
  • pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół ukąszenia

należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

kleszcz 5.jpg

Choroby przenoszone przez kleszcze.

Choroby przenoszone przez kleszcze są ważnym i narastającym problemem epidemiologicznym i klinicznym na świecie i w Polsce. Do zachorowań najczęściej rozpoznawanych w Polsce należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Widoczne objawy w postaci okrągłego lub owalnego rumienia o czerwonym zabarwieniu mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia. Objawy te są niebolesne, zmieniające się wraz z upływem czasu aż do całkowitego zniknięcia. Zakażeniu towarzyszyć mogą również objawy grypopodobne oraz senność czy zaburzenia równowagi.

Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem. Boreliozę leczy się terapią antybiotykową wyłącznie pod kontrolą specjalisty. Jeżeli u chorego nie występuje typowy rumień wędrujący, rozpoznanie boreliozy wykonuje się poprzez badanie krwi.

Kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać bezobjawowo, łagodnie lub ciężko, prowadząc do kalectwa, a nawet śmierci. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu występują dwuetapowo: w pierwszych tygodniach od ugryzienia mogą pojawić się objawy przypominające grypę (gorączka, bóle mięśni). Po kilku dniach od ustąpienia pierwszych symptomów dolegliwości wracają, dodatkowo towarzyszyć im mogą jeszcze inne, tj. nudności, utrata przytomności czy zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Zabezpieczeniem przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie, które uodparnia nasz organizm na tę chorobę. Warto je wykonać zimą lub wczesną wiosną, przed pierwszym wzrostem aktywności kleszczy.

Liczba zachorowań na boleriozę z Lyme w powiecie kolneńskim.

W 2021 roku na terenie powiatu kolneńskiego liczba zarejestrowanych przypadków zachorowań na boleriozę zmniejszyła się. Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolnie zgłoszono 16 przypadków tej choroby tj. o 5 mniej niż w roku 2020 oraz o 11 mniej niż w roku 2019. Zapadalność wyniosła 42,2/105 i była niższa niż w roku 2020- 55,2/105 ale wyższa niż w roku 2018- 41,2/105.

Do 15 maja 2022 roku odnotowano 5 przypadków boleriozy.

Ponadto w analogicznym okresie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kolnie wydał trzy decyzje o stwierdzeniu choroby zawodowej, które dotyczyły boleriozy. Szczególnie narażoną grupą zawodową na terenie powiatu kolneńskiego są osoby prowadzące działalność rolniczą.

Promocja Zdrowia PSSE Kolno
Higiena Pracy PSSE Kolno

2022-06-07 10:18 Opublikował: Jarosław Laskowski

Copyright © 2009-2023 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.