Parafia Stawiski

Avatar główny

Unikalne wspomnienia dawnych mieszkańców Stawisk

  • Unikalne wspomnienia dawnych mieszkańców Stawisk
  • Unikalne wspomnienia dawnych mieszkańców Stawisk
  • Unikalne wspomnienia dawnych mieszkańców Stawisk
  • Unikalne wspomnienia dawnych mieszkańców Stawisk
  • Unikalne wspomnienia dawnych mieszkańców Stawisk
  • Unikalne wspomnienia dawnych mieszkańców Stawisk
  • Unikalne wspomnienia dawnych mieszkańców Stawisk
  • Unikalne wspomnienia dawnych mieszkańców Stawisk
  • Unikalne wspomnienia dawnych mieszkańców Stawisk

Nierozerwalną częścią historii Stawisk są dzieje rodzin żydowskich o czym przypomina wydana właśnie po polsku „Księga Pamięci Gminy Żydowskiej w Stawiskach”. Wydarzenie promujące tę niezwykłą publikację miało miejsce 4 października2020 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stawiskach. – Księga jest cennym zbiorem wspomnień Żydów mieszkających w Stawiskach – podkreślała Agnieszka Rutkowska Burmistrz Stawisk otwierając spotkanie.

Fakt, że czytelnik dostaje przetłumaczoną  na język polski „Księgę Pamięci Gminy Żydowskiej w Stawiskach” jest  zwieńczeniem ogromnego wysiłku i lat pracy osób zaangażowanych w to dzieło. O wadze przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że Księga dotycząca Stawisk jest dopiero trzecią księgą pamięci przetłumaczoną i wydaną po polsku, a dotyczącą Żydów zamieszkujących kiedyś obszar dzisiejszego województwa podlaskiego. Wydawcą "Księgi Pamięci Gminy Żydowskiej w Stawiskach" jest Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, a współwydawcą Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Łomży.

Uczestnikom spotkania w Stawiskach zawartość Księgi  w oparciu o multimedialną prezentację przybliżyła Pani dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz - koordynatorka i redaktorka polskiego wydania "Księgi Pamięci Gminy Żydowskiej w Stawiskach", która w słowie od redakcji polskiego wydania napisała m.in.: „Czytając "Księgę pamięci żydowskiej gminy Stawiski",  koniecznie trzeba pamiętać, że współtworzyły jej treść osoby, które w Stawiskach żyły, czuły się z tym jedynym w swoim rodzaju miejscem związane ciałem i duszą, tu doświadczały życia”.

Czytelnik znajdzie w Księdze m.in. historię Stawisk, opowieści dotyczące rabinów i ważnych osobistości, wspomnienia z okresu międzywojennego, ale też część dotyczącą Zagłady Żydów.

Dr Mirosław Reczko tłumacz i redaktor polskiego wydania "Księgi Pamięci Gminy Żydowskiej w Stawiskach", który w Stawiskach wygłosił prelekcję pt. "Odzyskanie pamięci" podkreślał, że wspomnienia zawarte w Księdze spisane zostały wiele lat po tym, jak społeczność Żydowska wyemigrowała stąd do USA i Izraela i są subiektywnym opisem życia w Stawiskach w tamtych czasach. Na łamach Księgi natomiast zapisał m.in. takie słowa skierowane do mieszkańców Gminy Stawiski: ”Na koniec kieruję słowa wsparcia i szacunku dla współczesnej Wspólnoty Stawisk, w której ręce oddajemy nie tylko unikalne wspomnienia, ale także zachętę do pielęgnowania Waszej niezwykłej historii zarówno tej polskiej, jak i żydowskiej”.

W spotkaniu uczestniczył również pan dr Zenon Krajewski jeden z recenzentów Księgi, ale też autor wydanej niedawno monografii Stawisk do II wojny światowej oraz kilkutomowej powieści historycznej „Meandry losu”. 

Kolejka po autograf i rozmowy przy kawie, herbacie oraz pysznych chałkach upieczonych przez Seniorki ze Stawisk z dodatkiem miodu z „Miodowego Zakątka” z Roman były ostatnim etapem tego ważnego kulturalnego wydarzenia w Stawiskach.

2020-10-06 08:25 Opublikował: Jarosław Laskowski

Copyright © 2009-2024 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.