Parafia Stawiski

Avatar główny

Gminne Obchody Święta Niepodległości - relacja

101 lat temu Polska odzyskała niepodległość, a 95 lat temu z tej okazji mieszkańcy Stawisk postawili pomnik. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Stawiskach odbyły się gminne uroczystości dla uczczenia obu rocznic. Główna ich część miała miejsce przy pomniku, który właśnie został odnowiony.

Tradycyjnie już obchody najważniejszego narodowego święta rozpoczęła msza św. w Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach poprzedzona przemarszem pocztów sztandarowych i uczestników obchodów spod remizy OSP. Następnie zgromadzeni przeszli na plac przy Pomniku Niepodległości Ojczyzny. Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się złożeniem meldunku Dowódcy Garnizonu Orzysz podpułkownikowi Jarosławowi Wyszeckiemu przez dowódcę uroczystości porucznika Rafała Jackiewicza. Kompanię honorową pod dowództwem kapitana Andrzeja Hukaluka wystawił Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. Po podniesieniu flagi i odśpiewaniu hymnu głos zabrała pani Agnieszka Rutkowska Burmistrz Stawisk, która m.in. przypomniała historię pomnika.

- Zastanawiam się jakie myśli i uczucia towarzyszyły naszym przodkom, którzy po tak ciężkich przeżyciach, wyczerpani walkami i biedą, podjęli wysiłek postawienia tego pomnika w 1924 roku. Jak ogromna była ta potrzeba i radość, że wreszcie można – mówiła Agnieszka Rutkowska Burmistrz Stawisk. - Dziś, jeszcze świętując 100, a jutro już 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę  stajemy w tym samym miejscu. Pod pomnikiem z orłem białym. Nasze serca, też przepełnia radość, ale również świadomość, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Ci, którzy 95 lat temu odsłaniali ten pomnik nawet nie przypuszczali ile jeszcze łez i krwi trzeba będzie wylać, by tę odzyskaną wolność utrzymać. My to wiemy, dlatego tym większa spoczywa na nas odpowiedzialność. Odpowiedzialność nie tylko za zachowanie wolności, niepodległości i pamięci o naszej historii, ale też odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłe losy Polski, za jej rozwój.

Jak podkreślała Pani Burmistrz w protokole znajdującym się przy kamieniu węgielnym wkopanym pod pomnik w 1924 roku został on nazwany Pomnikiem Niepodległości Ojczyzny i chociaż później mówiono o nim m.in. pomnik Orła Białego, czy pomnik Trzech Pokoleń to dziś, po przeprowadzeniu renowacji pomnika w ramach unijnego projektu rewitalizacji parku w Stawiskach, władze wracają do pierwotnej nazwy pomnika, by uczcić i zachować pamięć o wszystkich bohaterach, także o tych wyklętych, przez długie lata skazanych na niepamięć.

Po przemówieniu Pani Burmistrz głos zabrał również ks. kan. dr Wojciech Turowski, Proboszcz Parafii w Stawiskach. Następnie wybrzmiał apel pamięci i salwa honorowa po czym liczne delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod Pomnikiem Odzyskania Niepodległości. Po złożeniu ostatniego wieńca trębacz zagrał „Śpij kolego”, odtworzona została również Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego, pieśni zaśpiewali też harcerze z drużyny „Wagabunda”.

Rozpoczęta meldunkiem uroczystość zakończona została odprowadzeniem sztandaru wojskowego przez kompanię honorową i złożeniem meldunku o zakończeniu uroczystych obchodów rocznicy odzyskania niepodległości w Stawiskach.

>> Fotogaleria <<

>> List Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego <<

2019-11-12 07:52 Opublikował: Jarosław Laskowski

Copyright © 2009-2024 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.