Parafia Stawiski

Avatar główny

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w gminie Stawiski

W gminie Stawiski 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano na różne sposoby. Główne uroczystości upamiętniające odbyły się pod Pomnikiem Trzech Pokoleń w Parku w Stawiskach. Okrągły jubileusz uczciły również organizacje pozarządowe z gminy Stawiski, a w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stawiskach zorganizowano patriotyczny koncert.

 

- Przez cały okres niewoli myśl o wolnej Ojczyźnie nigdy nie zgasła w umysłach Polaków. Nadzieja tliła się w umysłach zarówno tych wielkich: Mickiewicza, Słowackiego, Żeromskiego, Matejki, i tych maluczkich, których historia nie zapamiętała. Wreszcie, w wyniku ogromnych wysiłków czterech, może nawet pięciu pokoleń, cel został osiągnięty. 11 listopada 1918 roku polska wróciła na mapy Europy – powiedział Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski.

Podziękowanie bohaterom walk za Ojczyznę

Obchody rozpoczęły się przemarszem spod remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Stawiskach do miejscowego kościoła parafialnego na uroczystą mszę św. za Ojczyznę, której przewodniczył proboszcz parafii Stawiski ks. kan. dr Wojciech Turowski. Następnie przeniosły się pod Pomnik Trzech Pokoleń, gdzie przedstawiciele władz samorządowych, jednostek organizacyjnych, Ochotniczej Straży Pożarnej w Stawiskach, organizacji pozarządowych, Koła Seniorów w Stawiskach oraz harcerzy oddali hołd bohaterom o wolną Polskę.

Występ artystyczny młodzieży szkolnej

100-lecie odzyskania niepodległości uświetnił występ artystyczny młodzieży szkolnej. Odśpiewali patriotyczne pieśni, odtańczyli poloneza. W trakcie piosenki Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską” najmłodsi wypuścili w powietrze biało-czerwone balony.

Świętowanie niepodległości w różnych postaciach

Okrągłą rocznicę celebrowały również organizacje pozarządowe z terenu gminy Stawiski, organizując kameralne wieczorki patriotyczne. W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stawiskach odbył się patriotyczny koncert, podczas którego rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Wolność, Godność, Niepodległość”. Nietypową formą uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości były podchody niepodległościowe, zorganizowane przez ZSP w Stawiskach przy współudziale GOKiS w Stawiskach.

 

Fotorelacja z gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Fotorelacja z Wieczoru Wspomnień Pieśni Patriotycznych

Fotorelacja z Podchodów Niepodległościowych

 

Zdjęcia autorstwa Przemysława Niedźwiedzkiego

2018-11-15 15:14 Opublikował: Jarosław Laskowski

Copyright © 2009-2024 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.