Parafia Stawiski

Avatar główny

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

Kto nie szanuje i nie ceni
swojej przeszłości
ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani nie ma prawa
do przyszłości.

Marsz. Józef Piłsudski

1 września 1939 r., o godz. 4.40 pierwsze bomby spadły na Wieluń. Kilka minut później działa pancernika Schleswig-Holstein otworzyły ogień do polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte. W ten sposób Adolf Hitler, wcielając w życie Fall Weiss – Plan Biały, rozpoczął największy, a zarazem najstraszniejszy konflikt zbrojny w dziejach świata.

A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami, musimy myśleć tylko o jednym… walka aż do zwycięstwa.

Znamy wzruszający komunikat nadany 1 września przez Polskie Radio. W pełni odzwierciedlił beznadziejną sytuację naszych poprzednich pokoleń, którym z dnia na dzień świat zawalił się na głowę i od tej pory życie wśród kul, bomb i pożarów stało się codziennością. Rozpoczął się niezmiernie trudny czas dla Polski i Polaków – okupacja.

Zarówno wojna obronna 1939 roku, jak i okres całej II wojny światowej stanowi niebywały okres poświęceń, męstwa i ofiarności polskiego żołnierza. Jest to również czas poświęceń ludności cywilnej, tragedii wielu rodzin, matek i ojców, synów i córek, którzy niejednokrotnie płacili największą cenę – życie, będąc nierzadko tylko biernymi obserwatorami wojennych wydarzeń.

Nigdy więcej wojny… Wymowny napis, stojący na Westerplatte, niesie ze sobą ogromną symbolikę, a zarazem stanowi przesłanie dla przyszłych pokoleń. Okres II wojny światowej naznaczony był okrucieństwami i zbrodniami, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć żyjąc w dzisiejszej, wolnej Polsce. Zastanówmy się zatem: Co by było gdybym ja żył w tamtym czasie? Co zrobiłbym w obliczu wybuchu wojny?

Dziś, 1 września 2017 roku, w 78. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej o godz. 12 przez minutę zawyje w naszym mieście syrena. Oderwijmy się, choćby na moment, od codziennych obowiązków i oddajmy honor bohaterom.

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.

BURMISTRZ STAWISK

Krzysztof Rafałowski

Stawiski, dnia 1 września 2017 roku

Załączniki

  1. Pismo Burmistrza Stawisk
2017-09-01 11:00 Opublikował: Jarosław Laskowski
Autor treści: Bagiński Łukasz

Copyright © 2009-2024 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.