Parafia Stawiski

Avatar główny

Kolejne przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń na Podlasiu !

W ostatnim czasie wykryto na Podlasiu kilka przypadków ASF.

W związku z powyższym Podlaska Izba Rolnicza zwraca się z prośbą do rolników utrzymujących w swoich gospodarstwach trzodę chlewną o przestrzeganie wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii. Dotyczy to w szczególności prowadzenia obserwacji stada w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się choroby, a także na zachowanie należnych środków ostrożności. Konieczne jest dostosowanie się do zasad zawartych w programie bioasekuracji, który został ogłoszony w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 03.04.2015 r.

  1. W każdym gospodarstwie budynek chlewni powinien być ogrodzony,
  2. W każdym gospodarstwie bezwzględnie powinny być wyłożone maty dezynfekcyjne, przez które powinny przechodzić osoby i wjeżdżające wszystkie pojazdy, w tym i maszyny rolnicze,
  3. Nie zaleca się wpuszczania do chlewni osób postronnych,
  4. W okresie letnim otwarte okna powinny być dodatkowo zabezpieczone gęstą siatką tak, aby ptactwo nie mogło przedostać się do chlewni,
  5. Osoby zajmujące się obsługą bezpośrednią świń w chlewniach powinni każdorazowo zmieniać ubranie i obuwie ochronne.

Więcej informacji na stronie Podlaskiej Izby Rolniczej.

Ponadto w dniu 10 sierpnia br. w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyło się spotkanie poświęcone sytuacji związanej z występowaniem ASF na terenie województwa podlaskiego.

2016-08-11 12:06 Opublikował: Jarosław Laskowski

Copyright © 2009-2018 Urząd Miejski w Stawiskach
Wykonanie Speed

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z zapisami zawartymi w „KLAUZULI INFORMACYJNEJ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH”. Serwis korzysta również z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.